Dela nyhet
Förlust i Trollhättan
2 maj, 15:54

ÅFF åkte till Trollhättan för att möta serieledarna på bortaplan.
Tyvärr en 0-3 förlust där siffrorna var i överkant.
Anders Bååth, hur skulle du beskriva matchen?
Årets första gräsmatch, mot Trollhättan som stod på 4 raka segrar.
Vi kommer fel i pressen inledningsvis, men ändrar det efterhand. Trollhättan är det bättre laget under de inledande 20 minuterna och gör 1-0.
Vi jobbar oss sedan in i matchen och den andra halvan av första halvlek är en jämn match.
Tyvärr så får vi ett rött kort i den 45e matchminuten, Chabo spelar bort bollen samtidigt som deras spelare böjer ned huvudet.
Gult kort absolut, men en utvisning där är väldigt hårt och förändrar förutsättningarna för andra halvlek.
Andra kommer vi ut och gör det stabilt och bra, vi skapar tre bra målchanser med en man mindre och även om Trollhättan har mer boll så är vi stabila. Sedan gör Trollhättan 2-0, och nästan direkt efter gör vi 2-1. Men det målet blir bortdömt, extremt billigt för en liten screen.
I matchens sista spark gör Trollhättan 3-0.
Sammanfattningsvis är det återigen marginaler och otroligt tuffa beslut emot oss.
Trollhättan är ett bra lag och för att ta poäng på bortaplan hade vi behövt ha marginalerna på vår sida, nu hade vi raka motsatsen.
Vi laddar om inför en viktig hemmamatch mot Oskarshamn på söndag.
Vi hoppas att alla kommer till Kopparvallen och stöttar oss då, 15.00 på söndag!